czwartek, 30 marca 2017

Animacja poklatkowa krok po kroku

Dziś na zajęcia Szkolnego Klubu Filmowego zaprosiliśmy ucznia klasy VIA,  Kamila Sztaberta. Kamil od kilku lat zajmuje się tworzeniem krótkich animowanych filmików. W 2014r. zainspirował go film "Lego Przygoda" i od tamtej pory nakręcił ponad 20 własnych filmów z klockami Lego w roli głównej. Wszystkie pomysły na animacje są jego autorstwa. Tworzy je we własnym pokoju, ale po latach doświadczeń wie już, co jest potrzebne, by filmik był po prostu dobry. Ponieważ sami jesteśmy w przededniu tworzenia własnych filmów, jego wskazówki były dla nas niezwykle cenne. Pomógł nam też rozeznać się w programie Windows Movie Maker. 
Oto kilka zdjęć z tego spotkania:





A oto rady Kamila, którymi możemy się podzielić:
- staraj się robić filmiki w świetle dziennym, unikaj oświetlenia sztucznego
- pobierz jak najnowszą wersję programu Windows Movie Maker i na początku używaj wersji w języku polskim
- do filmików z klockami Lego potrzebne będą płytki w różnych kolorach - bez nich ludzik traci przyczepność
- postaraj się o dobry aparat fotograficzny lub telefon z dobrym aparatem
- bardzo ważny jest statyw - bez niego film będzie sprawiał wrażenie "roztrzęsionego" 
- uważnie dobieraj czas przejścia pomiędzy filmami - im krótszy, tym filmik szybszy
- postaraj się odpowiednio podłożyć muzykę lub dźwięk (pliki mp3 łatwo pobrać przez dowolny internetowy konwerter plików z You Tube)

Dziękujemy, Kamil! 

czwartek, 23 marca 2017

Zaczarowana

Film "made by Walt Disney". Ale to prawdziwa gratka dla kinomanów - oto film, który nabiera zupełnie innego znaczenia, jeśli ma się na temat kina nieco wiedzy. Jak tę wiedzę zdobyć? Oglądając filmy rzecz jasna (i czytając naszego bloga). 
W każdym razie rzecz jest królewnie, która prosto z bajki (animowanej) zostaje wysłana (przez złą macochę, która okazuje się wiedźmą, a jakże) do naszej ziemskiej rzeczywistości. Jest to komedia omyłek (w roli nieprzyzwyczajonej do życia w rzeczywistości, gdzie i wszystko kończy się dobrze  - Amy Adams), ale także niejako Disney w Disneyu. Są odniesienia do "Królewny Śnieżki", "Śpiące Królewny" i "Kopciuszka" (czyli starych, klasycznych już dziś bajek). Wszystkie atrybuty bohaterek i bohaterów tych filmów (ich śpiew, naiwność, ich białe rumaki, zamki z wieżami, zwierzątka biegnące z pomocą itp.) zostają tu wykorzystane do pośmiania się z siebie. To Disney w wersji autoironicznej i zapewniamy was, że jest się z czego pośmiać. Są także odwołania do historii kina w ogóle (na przykład do pierwszego filmu o King Kongu z 1933r. ). Polecamy!



czwartek, 2 marca 2017

Gucia

Jesteśmy wszechstronni. :-) Mówimy i filmie, oglądamy filmy i może nawet uda nam się stworzyć coś własnego. Ostatnio na zajęciach zapoznaliśmy się z postacią reżyserki Doroty Kędzierzawskiej - za pośrednictwem krótkometrażowego filmu "Gucia". 
Bohaterami filmu jest para siedmiolatków  - Tomek i Gucia. Wracają razem ze szkoły do domu i bawią się po drodze. A to w chowanego, a  to w klasy. Przy pomocy zbliżeń (wspaniali młodzi aktorzy!), z czarno-białych kadrów tworzy się piękna opowieść o pierwszej miłości. Jak wiele można powiedzieć przy pomocy braku koloru! Ba! Czarno-biały świat filmu jest znacznie bardziej wyrazisty niż ten kolorowy. Bardziej surowy, ale pełen emocji. Tu dodatkowego są one podkreślone przez muzykę Zbigniewa Zamachowskiego.